Усатівський НВК «школа-гімназія» ім. П.Д.Вернидуба має велике історичне минуле , вона гідно продовжує традиції освітньої галузі , започаткованої ще в ХІХ ст., коли у 1835 році на Усатівських хуторах було відкрито прихідне училище , пізніше воно стало називатися церковно – прихідною школою. Ще пізніше – народною школою. Після революції вона називалась Одеська
школа № 128, а середньою школа стала в 1954 році.

Постановою Ради Міністрів  УРСР від 28 грудня 1965 року Усатівській школі було присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу ім. П.Д.Вернидуба,  який народився і закінчив школу в селі Усатове. В тому ж році на території школи було відкрито пам’ятник Герою Радянського Союзу Петру Даниловичу Вернидубу, в 2010 році старий пам’ятник було демонтовано та установлено новий пам’ятник на території подвір'я Усатівської ЗОШ.

Довго прийшлося навчатися в стінах старої школи. Тільки в 1998 році pавдяки зусиллям трудового колективу було відкрито нове приміщення Усатівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.. П.Д.Вернидуба.

Сьогодні наша школа одна із кращих шкіл в районі і області.